«

Heine, Niemcy

»

 

Heine, typowo dla wytwórców śmigieł tego okresu był producentem mebli przed erą lotnictwa. Założony przez Hugo Heine zakład zajmował kilka lokalizacji na terenie dzielnicy Waidmannslust w Berlinie. W 1914 został zarejestrowany znak towarowy „Heine Propellers”. Rosnące zapotrzebowanie na śmigła do samolotów w okresie I Wojny Światowej zaowocowało wyprodukowaniem około 36.000(?) śmigieł. Dzięki tak dużej liczbie stosunkowo dużo przetrwało do naszych czasów.

Historia śmigieł Heine miała swą kontynuację w okresie międzywojennym, wiele konstrukcji niemieckich – i nie tylko – było wyposażone w te śmigła. Heine miał swój udział równie ż w produkcji śmigiał w okresie II Wojny Światowej.

Heine w Polsce. W sposób oczywisty Polska korzystała ze zdobycznych śmigieł (w tym również Heine) zdobytych po odzyskaniu niepodległości w roku 1918; dotyczy to śmigieł zabudowanych na płatowcach, uszkodzonych, jak i przejętych w magazynach, na przykład w Poznaniu na Ławicy.

W okresie międzywojennym do czasu wzrostu napięcia na linii Niemcy – Polska również nasi konstruktorzy sięgali po śmigła producentów zagranicznych, w tym Heine – zamawianych bezpośrednio u producenta.

Po Drugiej Wojnie Światowej ponownie można było spotkać śmigła Heine w Polsce na sprzęcie zdobycznym, na samolotach takich jak HE 72 Kadett czy FW 44 Stiegliz, bądź jako samodzielne części zamienne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *